Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G Specifications
Redmi Note 11 Pro 5G brings missed Snapdragon performance.
Price
~ $305
/ ₹23485
| Released | 2022, January 26 |
|---|---|
| Display | 6.67" Super AMOLED 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Memory | 6/8MB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Main Camera | 108MP, f/1.9 1080p |
| Selfie Camera | 16 MP, f/2.4 |
| Battery | 5000 mAh, 67W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
3.5
2 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 2
- Review
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G Summary
The Redmi Note 11 Pro 5G comes in black and white colors. Its display is 2400 x 1080 pixels and contains a storage space of 128GB. Its 6GB working memory is adequate for daily use. It has a good camera. It is 4G compatible and supports Bluetooth 5.1. It has a Spray resistant certificate, which is good for those who are afraid of water. It has a 5000 mAh battery. The device is overall easy to use. The phone handles gaming without overheating. It's also good for gaming.
Read More
Full ReviewXiaomi Redmi Note 11 Pro 5G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | veux |
|---|---|
| Model Number | 2201116SG |
| Release Date | 2022, January 26 |
| Price | About 290 EUR |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Colors | Graphite Gray, Polar White, Atlantic Blue |
|---|---|
| Dimensions | 164.2 • 76.1 • 8.1 mm (6.46 • 3.00 • 0.32 in) |
| Weight | 202 gr (7.13 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Android Version | Android 11, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB 6GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 67W |
Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Sensor | Samsung ISOCELL HM2 |
|---|---|
| Aperture | f/1.9 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 16 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G User Reviews
2 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
T
TTR
Recommended
1 year ago
Survey Answers
ذ
ذوالفقار
Mixed feelings
1 year ago
Negatives
- Battery performance decrease
- When downloading any update for my phone, this application does not work
Survey Answers
Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G
×

