Redmi Note 11 Pro+ 5G Specifications
This version of Redmi Note 11 Pro+ 5G is exclusive for India.
Price
~ $270
/ ₹20790
| Released | 2022, March 15 |
|---|---|
| Display | 6.67" Super AMOLED 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Memory | 6/8GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Main Camera | 108MP, f/1.9 1080p |
| Selfie Camera | 16 MP, f/2.4 |
| Battery | 5000 mAh, 67W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Review
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi Note 11 Pro+ 5G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | veux |
|---|---|
| Model Number | 2201116SI |
| Release Date | 2022, March 15 |
| Price | About 290 EUR |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Colors | Graphite Gray, Polar White, Atlantic Blue |
|---|---|
| Dimensions | 164.2 • 76.1 • 8.1 mm (6.46 • 3.00 • 0.32 in) |
| Weight | 202 gr (7.13 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Android Version | Android 11, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB 6GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 67W |
Redmi Note 11 Pro+ 5G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Sensor | Samsung ISOCELL HM2 |
|---|---|
| Aperture | f/1.9 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 16 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi Note 11 Pro+ 5G User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Redmi Note 11 Pro+ 5G Video Reviews



Review on Youtube
Redmi Note 11 Pro+ 5G
×

