Redmi Note 11E Pro Specifications
Redmi Note 11E Pro is not better than Redmi Note 11 Pro but it is better than Redmi Note 11E.
Price
~ $250
/ ₹19250
| Released | 2022, March |
|---|---|
| Display | 6.67" Super AMOLED 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Memory | 6/8MB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Main Camera | 108MP, f/1.9 1080p |
| Selfie Camera | 16 MP, f/2.4 |
| Battery | 5000 mAh, 67W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi Note 11E Pro Summary
In China, the company is selling the Redmi Note 11E Pro with the same design and specifications as the Redmi Note 11 Pro 5G Global. This new model has mid-range specs, including a 108-megapixel main camera and 67W fast charging. It also has a fingerprint scanner located on the side of the device. The phone is available in three colors those being Graphite Gray, Polar White, Atlantic Blue.
Read More
Redmi Note 11E Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | veux |
|---|---|
| Model Number | 2201116SC |
| Release Date | 2022, March |
| Price | About 1600 Yuan |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Colors | Graphite Gray, Polar White, Atlantic Blue |
|---|---|
| Dimensions | 164.2 • 76.1 • 8.1 mm (6.46 • 3.00 • 0.32 in) |
| Weight | 202 gr (7.13 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5,8, 12, 13, 17, 18, 19, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 78 SA/NSA |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Android Version | Android 11, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB 6GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 67W |
Redmi Note 11E Pro Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Sensor | Samsung ISOCELL HM2 |
|---|---|
| Aperture | f/1.9 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 16 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi Note 11E Pro User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Redmi Note 11E Pro Video Reviews



Review on Youtube
Redmi Note 11E Pro
×

