Xiaomi Redmi Note 10 JE Specifications
Redmi Note 10 JE specs have Snapdragon CPU instead of Dimensity.
Price
~ $220
/ ₹16940
| Released | 2021, April 28 |
|---|---|
| Display | 6.5" IPS LCD 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Chipset | Snapdragon 480 5G (8 nm) Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | 48MP, f/1.79 1080p |
| Selfie Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Battery | 4800 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi Note 10 JE Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | iris |
|---|---|
| Release Date | 2021, April 28 |
| Price | $295 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 405 ppi density |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Chrome Silver, Graphite Gray, Nighttime Blue, Aurora Green |
|---|---|
| Dimensions | 161.8 • 75.3 • 8.9 mm (6.37 • 2.96 • 0.35 in) |
| Weight | 190 gr (6.70 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Snapdragon 480 5G (8 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Android Version | Android 11, MIUI 12 |
MEMORY
| Storage | 64GB 4GB RAM |
|---|---|
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 4800 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W |
Xiaomi Redmi Note 10 JE Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Sensor | IMX 582 |
|---|---|
| Aperture | f/1.79 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Xiaomi Redmi Note 10 JE User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi Note 10 JE Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi Note 10 JE
×

