REDMI K80 Ultra Specifications
Price
~ $357
/ ₹27489
| Display | 6.83" OLED 1280 x 2772 pixels, 144 Hz |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| Memory | 12-24 GB RAM |
| Main Camera | 50MP, f/1.7 4320p |
| Selfie Camera | 20 megapixels |
| Battery | 7410 mAh, 100W 100W |
| OS | Android 15, HyperOS 2.2 |
4.3
4 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 4
- Photos
- HyperOS ROM's
REDMI K80 Ultra Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2025, June 26 |
|---|---|
| Codename | dali |
| Model Number | 25060RK16C |
DISPLAY
| Type | OLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 447 ppi density |
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels |
| Peak Brightness (nit) | 68B colors, 144Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1800 nits (HBM), 3200 nits (peak) |
| Protection | Scratch/drop-resistant glass |
| Features | OLED, |
BODY
| Colors | Gray, White, Blue, Green |
|---|---|
| Dimensions | 163.1 x 77.9 x 8.2 mm (6.42 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Material | Glass front, aluminum frame |
| Certification | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | SA/NSA |
| Navigation | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| Cores | 8 Core |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Android Version | Android 15, HyperOS 2.2 |
MEMORY
| SD Card Slot | No |
|---|
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 7410 mAh |
|---|---|
| Type | 100W |
| Charging Speed | 100W |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
REDMI K80 Ultra Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/1.7 |
| Pixel Size | 1.0µm |
| Sensor Size | 1/1.55" |
| Lens | 23mm (wide) |
| Extra | PDAF, OIS |
Second Camera
| Resolution | 8 megapixels |
|---|---|
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Lens | (ultrawide) |
| Video Resolution and FPS | 8K@24/30fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 20 megapixels |
|---|---|
| Pixel Size | 20 megapixels |
| Lens | (wide) |
Third Camera
| Resolution | |
|---|---|
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Lens |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
REDMI K80 Ultra User Reviews
4 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 week ago
Positives
- battery
- performance
- material
- screen
Negatives
- camera (both)
Survey Answers
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Recommended
1 month ago
Survey Answers
R
Raoul
Recommended
7 months ago
Survey Answers
K
King
Recommended
8 months ago
Positives
- High performance
- Long Battery life
- Daytime photos are great
- Speakers are amazing
- Haptics is the best I\'ve used
Negatives
- Selfie camera ( Not as good )
Survey Answers
REDMI K80 Ultra Video Reviews



Review on Youtube
REDMI K80 Ultra
×

