Xiaomi Redmi Note 9 4G Specifications
Redmi Note 9 4G specs are good for old peoples.
Price
~ $170
/ ₹13090
| Released | 2020, November 26 |
|---|---|
| Display | 6.53" IPS LCD 1080 x 2340 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 662 (SM6115) Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Memory | 4-8GB RAM, 128GB / 256GB ROM |
| Main Camera | 48MP, f/1.8 Triple Camera |
| Selfie Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Battery | 6000 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
| Antutu | 184.000 v8 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Review
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi Note 9 4G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2020, November 26 |
|---|---|
| Codename | lime |
| Release Date | 2020, November 26 |
| Price | About 130 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 19.5:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Gray, Green, Blue, Orange |
|---|---|
| Dimensions | 162.3 • 77.3 • 9.6 mm (6.39 • 3.04 • 0.38 in) |
| Weight | 198 gr (6.98 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
| Certification | IP52 |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Cooling System | No |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 662 (SM6115) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Cores | 8 Core Core |
| GPU | Adreno 610 |
| Android Version | Android 11, MIUI 12.5 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4GB / 6GB / 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB / 256GB ROM |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
| Antutu Score |
184.000
• Antutu v8
|
|---|
Battery
| Capacity | 6000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W |
| Fast Charging | 18W |
| Wireless Charging | No |
Xiaomi Redmi Note 9 4G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 48 MP |
|---|---|
| Sensor | Samsung S5KGM1 |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | 0.8µm |
| Sensor Size | 1/2.0" |
| Lens | 26mm (wide) |
| Extra | PDAF |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Sensor | Omnivision OV8856 |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Lens | 120? (ultrawide) |
Third Camera
| Resolution | 2 MP |
|---|---|
| Sensor | Omnivision OV02B10 |
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 1080@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Xiaomi Redmi Note 9 4G User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi Note 9 4G Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi Note 9 4G
×


