Xiaomi Redmi Note 8 2021 Specifications
Price
~ $180
/ ₹13860
| Released | 2021, May 27 |
|---|---|
| Display | 6.3" IPS LCD 1080 x 2340 pixels |
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 3/4MB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Main Camera | 48MP, f/1.8 1080p |
| Selfie Camera | 13 MP, f/2.0 |
| Battery | 4000 mAh Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
5.0
1 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 1
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi Note 8 2021 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | biloba |
|---|---|
| Release Date | 2021, May 27 |
| Price | $?119.00 / €?157.90 / £?138.30 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 19.5:9 ratio - 409 ppi density |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Colors | Neptune Blue, Moonlight White, Space Black |
|---|---|
| Dimensions | 158.3 • 75.3 • 8.4 mm (6.23 • 2.96 • 0.33 in) |
| Weight | 190 gr (6.70 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Android Version | Android 11, MIUI 12.5 |
MEMORY
| RAM Capacity | 64GB 4GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB 3GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 4000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
Xiaomi Redmi Note 8 2021 Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 1080p@30/120fps; gyro-EIS |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 13 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
Xiaomi Redmi Note 8 2021 User Reviews
1 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
Xiaomi Redmi Note 8 2021 Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi Note 8 2021
×


More powerful performance
More powerful performance