Xiaomi Redmi Note 11 Specifications
Redmi Note 11 5G is a great phone for anyone.
Price
~ $190
/ ₹14630
| Released | 2021, November 01 |
|---|---|
| Display | 6.6" IPS LCD 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 810 5G (6 nm) Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 4-8 GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Main Camera | 50MP, f/1.8 2160p |
| Selfie Camera | 16 MP, f/2.5 |
| Battery | 5000 mAh, 33W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi Note 11 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | evergo |
|---|---|
| Release Date | 2021, November 01 |
| Price | $?256.74 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 399 ppi density |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Unspecified |
BODY
| Colors | Mysterious Black, Milky Way Blue, Mint Green |
|---|---|
| Dimensions | 163.6 • 75.8 • 8.8 mm (6.44 • 2.98 • 0.35 in) |
| Weight | 195 gr (6.88 oz) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Dimensity 810 5G (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Android Version | Android 11, MIUI 12.5 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB 4GB RAM |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 33W |
Xiaomi Redmi Note 11 Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Sensor | Samsung S5KJN1 / OmniVision OV50C |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
Second Camera
| Resolution | 8 Megapixels |
|---|---|
| Sensor | Sony IMX355 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30/60fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 16 MP |
|---|---|
| Sensor | Omnivision OV16A10 |
| Aperture | f/2.5 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Xiaomi Redmi Note 11 User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi Note 11 Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi Note 11
×

