Xiaomi Redmi K30 5G Specifications
Redmi K30 5G is the first 5G phone of Redmi.
Price
~ $120
/ ₹9240
| Released | 2019, December |
|---|---|
| Display | 6.67" IPS LCD 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Memory | 6/8GB RAM, 64GB/128GB/256GB LPDDR4X |
| Main Camera | 64MP, f/1.7 Quad Camera |
| Selfie Camera | 20 MP, f/2.2 |
| Battery | 4500 mAh, 30W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Antutu | 303k v8 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi K30 5G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | December 10, 2019 |
|---|---|
| Codename | picasso |
| Release Date | 2019, December |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | HDR10 120Hz |
BODY
| Colors | Blue, Purple, Pink, White |
|---|---|
| Dimensions | 165.3 • 76.6 • 8.8 mm (6.51 • 3.02 • 0.35 in) |
| Weight | 208 gr (7.34 oz) |
| Material | Aluminiumalloy, Glass |
| Certification | P2i Splash-Proof Protection |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Cooling System | Yes |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE Band - 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Bands | 5G Band - 41(2500), 78(3500); Sub6 |
| Navigation | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
Connectivity
| SIM Slots | 2 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Bits | 64Bit |
| Cores | 8 Core Core |
| GPU | Adreno 620 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 6GB/8GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 64GB/128GB/256GB |
| SD Card Slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
| Antutu Score |
303k
• Antutu v8
|
|---|
Battery
| Capacity | 4500 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 30W |
| Fast Charging | Yes, 30W |
| Wireless Charging | No |
Xiaomi Redmi K30 5G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Sensor | Sony IMX686 Exmor RS |
|---|---|
| Aperture | f/1.7 |
| Video Resolution and FPS | 3840x2160 (4K UHD) - (30/60 fps) 1920x1080 (Full) - (30/60/120 fps) 1280x720 (HD) - (30/960 fps) |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 20 MP |
|---|---|
| Sensor | Unknown |
| Aperture | f/2.2 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Xiaomi Redmi K30 5G User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi K30 5G Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi K30 5G
×

