Redmi K30 5G Racing Specifications
Redmi K30 5G Racing Edition has Snapdragon 768G SoC.
Price
~ $125
/ ₹9625
| Released | 2020, May 14 |
|---|---|
| Display | 6.67" IPS LCD 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 768G (SDM768) Octa-core (1x2.8 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Memory | 6GB RAM, 128GB ROM UFS 2.1 6GB RAM |
| Main Camera | 64MP, f/1.9 Quad Camera |
| Selfie Camera | 20 MP, f/2.2 |
| Battery | 4500 mAh, 30W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Antutu | 360k v8 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi K30 5G Racing Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2020, May 11 |
|---|---|
| Codename | picasso |
| Release Date | 2020, May 14 |
| Price | About 260 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | HDR10 120Hz refresh rate |
BODY
| Colors | Mint, Blue, Red, Purple, White |
|---|---|
| Dimensions | 165.3 • 76.6 • 8.8 mm (6.51 • 3.02 • 0.35 in) |
| Weight | 208 gr (7.34 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB Type | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Cooling System | Yes |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Bands | 41, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Navigation | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 768G (SDM768) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Bits | 64Bit |
| Cores | 8 Core Core |
| GPU | Adreno 620 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Type | 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB ROM UFS 2.1 |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
| Antutu Score |
360k
• Antutu v8
|
|---|
Battery
| Capacity | 4500 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 30W |
| Fast Charging | Yes, 30W |
| Wireless Charging | No |
Redmi K30 5G Racing Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 64 MP |
|---|---|
| Sensor | Sony IMX686 Exmor RS |
| Aperture | f/1.9 |
| Pixel Size | 0.8µm |
| Sensor Size | 1/1.72" |
| Lens | 26mm (wide) |
| Extra | PDAF |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Lens | 116° (ultrawide) |
Third Camera
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | 1.75µm |
| Sensor Size | 1/5.0" |
| Lens | Macro |
Fourth Camera
| Resolution | 2 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 2160@30fps, 1080@30/60/120fps, 720@960fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 20 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 0.8µm |
| Sensor Size | 1/3.4" |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Redmi K30 5G Racing User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Redmi K30 5G Racing Video Reviews



Review on Youtube
Redmi K30 5G Racing
×

