Redmi Pad Pro 5G Specifications
Price
~ $250
/ ₹19250
| Released | 2024, May 30 |
|---|---|
| Display | 12.1" IPS LCD 1600 x 2560 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 6/8GB RAM RAM, 128GB, 256GB |
| Main Camera | 8MP 1080p |
| Selfie Camera | 8 megapixels |
| Battery | 10000 mAh, 33W 33W |
| OS | Android 14, HyperOS |
3.7
3 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 3
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi Pad Pro 5G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2024, May 30 |
|---|---|
| Codename | ruan |
| Model Number | 24074RPD2G, 24074RPD2I, 24074RPD2C |
| Release Date | 2024, May 30 |
| Price | About 250 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 249 ppi density |
| Size | 12.1 inches, 424.5 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels |
| Peak Brightness (nit) | 120Hz, Dolby Vision, 600 nits |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | IPS LCD, |
BODY
| Colors | Dark Gray |
|---|---|
| Dimensions | 280 x 181.9 x 7.5 mm (11.02 x 7.16 x 0.30 in) |
| Weight | 566 g (1.25 lb) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, aluminum back |
| Certification | Stylus support (magnetic) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| SIM Slots | Dual SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Cores | 8 Core |
| GPU | Adreno 710 |
| Android Version | Android 14, HyperOS |
MEMORY
| RAM Capacity | 6GB 8GB |
|---|---|
| Storage | 128GB, 256GB |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 10000 mAh |
|---|---|
| Type | 33W |
| Charging Speed | 33W |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Redmi Pad Pro 5G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 8 megapixels |
|---|
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 8 megapixels |
|---|---|
| Pixel Size | 8 megapixels |
Third Camera
| Resolution | |
|---|---|
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Lens |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi Pad Pro 5G User Reviews
3 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 week ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Not recommended
1 week ago
U
Ugonna David
Recommended
4 months ago
Positives
- High performance
- Great speakers
- Tantalizing display
- Wonderful refresh rate
Negatives
- Poor software support
- Average camera quality
Survey Answers
Redmi Pad Pro 5G Video Reviews



Review on Youtube
Redmi Pad Pro 5G
×

