Redmi Note 12R Pro Specifications
Redmi Note 12R is new era of Redmi Note series.
Price
~ $170
/ ₹13090
| Released | 2023, April 28 |
|---|---|
| Display | 6.67" Samsung AMOLED 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm) Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A78 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 12GB RAM, 128GB, 256GB |
| Main Camera | 48MP, f/2.4 1080p |
| Selfie Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Battery | 5000 mAh, 33W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 14 |
4.0
1 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 1
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi Note 12R Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | sunstone |
|---|---|
| Model Number | 22111317I |
| Release Date | 2023, April 28 |
| Price | About 170 EUR |
DISPLAY
| Type | Samsung AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
BODY
| Colors | Black, White, Blue |
|---|---|
| Dimensions | 165.9 • 76.2 • 8 mm (6.53 • 3.00 • 0.31 in) |
| Weight | 188 gr (6.63 oz) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1), GALILEO (E1) |
| Network Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A78 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 619 |
| Android Version | Android 12, MIUI 14 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB, 6 GB, 8 GB, 12 GB |
|---|---|
| Storage | 128GB, 256GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 33W |
Redmi Note 12R Pro Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
Second Camera
| Resolution | 2MP |
|---|---|
| Aperture | f2.4 |
| Lens | Depth |
Third Camera
| Resolution | 8 megapixels |
|---|---|
| Lens | Ultra-Wide (Global and India only) |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30/60fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Redmi Note 12R Pro User Reviews
1 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
J
João
Recommended
1 year ago
Negatives
- It is not waterproof
- It does not have a memory card slot
Survey Answers
Redmi Note 12R Pro Video Reviews



Review on Youtube
Redmi Note 12R Pro
×


