Redmi Note 11 Pro 4G Specifications
Redmi Note 11 Pro 4G has latest 4G SoC of MediaTek.
Price
~ $282
/ ₹21714
| Released | 2022, January 26 |
|---|---|
| Display | 6.67" Super AMOLED 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G96 (12 nm) Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 6/8GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Main Camera | 108MP, f/1.9 1080p |
| Selfie Camera | 16 MP, f/2.4 |
| Battery | 5000 mAh, 67W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
3.7
3 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 3
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi Note 11 Pro 4G Summary
The Xiaomi Redmi Note 11 series launched in China in early January. The phone is available in one storage variant and one RAM variant. The phone will be available in three different colors: Black, White and Blue. A Redmi Note 11 Pro 4G has the fastest wireless speed in its class. The company's latest smartphones aren't just cheap. They are also very fast, making them a great buy for those who need a smartphone with great performance.
Read More
Redmi Note 11 Pro 4G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | viva |
|---|---|
| Model Number | 2201116TG, 2201116TI |
| Release Date | 2022, January 26 |
| Price | About 270 EUR |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Colors | Graphite Gray, Polar White, Star Blue |
|---|---|
| Dimensions | 164.2 • 76.1 • 8.1 mm (6.46 • 3.00 • 0.32 in) |
| Weight | 202 gr (7.13 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Helio G96 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Android Version | Android 11, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB 6GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 67W |
Redmi Note 11 Pro 4G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Sensor | Samsung ISOCELL HM2 |
|---|---|
| Aperture | f/1.9 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 16 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi Note 11 Pro 4G User Reviews
3 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
Survey Answers
K
Khun
Strongly not recommended
1 year ago
Redmi Note 11 Pro 4G Video Reviews



Review on Youtube
Redmi Note 11 Pro 4G
×

