Redmi A3x Specifications
Price
~ $60
/ ₹4620
| Released | 2024, May 24 |
|---|---|
| Display | 6.71" IPS LCD 720 x 1650 pixels, 90 Hz |
| Chipset | Unisoc T603 Octa-core |
| Memory | 3GB RAM RAM, 64GB |
| Main Camera | 8MP, f/2.0 1080p |
| Selfie Camera | 5 megapixels, f/2.2 |
| Battery | 5000 mAh, 10W 10W |
| OS | Android 14, MIUI |
4.0
2 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 2
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi A3x Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2024, May 24 |
|---|---|
| Codename | klein |
| Model Number | 24048RN6CG, 24048RN6CI |
| Release Date | 2024, May 24 |
| Price | About 60 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 268 ppi density |
| Size | 6.71 inches, 106.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution | 720 x 1650 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | IPS LCD, 90Hz |
BODY
| Colors | Midnight Black, Moonlight White, Aurora Green |
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back, plastic frame |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| Navigation | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| SIM Slots | Dual SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Unisoc T603 |
|---|---|
| CPU | Octa-core |
| Cores | Unknown Core |
| Android Version | Android 14, MIUI |
MEMORY
| RAM Capacity | 3GB |
|---|---|
| Storage | 64GB |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | 10W |
| Charging Speed | 10W |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Redmi A3x Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 8 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Lens | (wide) |
Second Camera
| Resolution | 08 megapixels |
|---|---|
| Lens | (auxiliary lens) |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 5 megapixels |
| Lens | (wide) |
Third Camera
| Resolution | |
|---|---|
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Lens |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi A3x User Reviews
2 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
A
amin
Highly recommended
3 months ago
Positives
- High performance
Survey Answers
P
Prince Samuel
Mixed feelings
1 year ago
Alternative: Tecno pop 9
Survey Answers
Redmi A3x Video Reviews



Review on Youtube
Redmi A3x
×

