Redmi A3 Pro Specifications
Price
~ $120
/ ₹9240
| Released | 2024, August 30 |
|---|---|
| Display | 6.88" IPS LCD 720 x 1640 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra Octa-core 2.0 GHz |
| Memory | 4-8GB RAM RAM, 128GB, 256GB |
| Main Camera | 13MP, f/1.8 1080p |
| Selfie Camera | 5 megapixels, f/2.0 |
| Battery | 5160 mAh, 18W 18W |
| OS | Android 14, HyperOS |
2.7
6 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 6
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi A3 Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2024, August 30 |
|---|---|
| Codename | lake |
| Model Number | 2409BRN2CG |
| Release Date | 2024, August 30 |
| Price | About 120 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 260 ppi density |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 720 x 1640 pixels |
| Peak Brightness (nit) | 120Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Features | IPS LCD, |
BODY
| Colors | Midnight Black, Sage Green, Dreamy Purple, Starry Blue |
|---|---|
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 204 / 207 / 211 g (7.20 oz) |
| Material | Glass front, plastic frame, glass back or silicone polymer (eco leather) back |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Navigation | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| SIM Slots | Dual SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz |
| Cores | Unknown Core |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Android Version | Android 14, HyperOS |
MEMORY
| RAM Capacity | 4GB 6GB 8GB |
|---|---|
| Storage | 128GB, 256GB |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5160 mAh |
|---|---|
| Type | 18W |
| Charging Speed | 18W |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Redmi A3 Pro Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 13 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Lens | 28mm (wide) |
Second Camera
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | (depth) |
Third Camera
| Resolution | 0.08 megapixels |
|---|---|
| Lens | (auxiliary lens) |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Pixel Size | 13 megapixels |
Third Camera
| Resolution | |
|---|---|
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Lens |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Redmi A3 Pro User Reviews
6 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
H
Hammd hasan
Strongly not recommended
4 months ago
Positives
- legging
- Hanging
Negatives
- Loading
- Game learning about legging
Alternative: Redmi A3
Survey Answers
C
Chimon
Not recommended
8 months ago
Positives
- 120hz android 16
Negatives
- Bad chip
- Bad camera
Alternative: Galaxy s21 fe , redmi mote 13 5g
Survey Answers
N
Nikko
Mixed feelings
8 months ago
Positives
- High performance
- Good graphics
- Good for swiping
Negatives
- Doesn\'t support 120hz sticks to 60 and 90 ew
Alternative: I\'d recommend the poco f7 pro
Survey Answers
O
Oladimu Williams
Recommended
8 months ago
Positives
- For its high performance and better chipset...
Negatives
- Though it has a low battery performance than the
- redmi A3 pro, but it\'s still better
Alternative: I will recommend the redmi 13c
Survey Answers
U
Usman
Not recommended
1 year ago
Alternative: Techno Spark 30
Survey Answers
Redmi A3 Pro Video Reviews



Review on Youtube
Redmi A3 Pro
×

