Redmi 6 Pro Specifications
Redmi 6 Pro is the small and budget Redmi phone.
| Released | 2018, June |
|---|---|
| Display | 5.84" IPS LCD 1080 x 2280 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 625 Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Memory | 4GB RAM, 32/64 GB |
| Main Camera | 12MP, f/2.2 Dual Camera |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Battery | 4000 mAh, 10W Li-Po |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi 6 Pro Summary
The Redmi 6 Pro is a budget smartphone that offers good value for money. It has a small 5.84-inch display, dual rear cameras, and a balanced Snapdragon 625 processor. It also comes with 4 GB of RAM and 64 GB of storage, which can be expanded via microSD. The phone runs on Xiaomi's MIUI 11 skin, which is based on Android Pie. The Redmi 6 Pro is a good choice for those looking for a second smartphone that doesn't compromise on features or performance.
Redmi 6 Pro Battery Performance
You'll be happy to know that the Redmi 6 Pro delivers excellent battery performance. With a 4000mAh battery, you'll be able to use your phone all day without having to worry about recharging. Even if you're a power user who is constantly using your phone for gaming, social media, and other demanding tasks, you'll still be able to get through the day without issue. And when you do need to recharge, the Redmi 6 Pro supports fast charging so you can quickly top up your battery. In short, you can rest assured that the Redmi 6 Pro will meet all of your battery needs.
Redmi 6 Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2018, June |
|---|---|
| Codename | sakura |
| Model Number | M1805D1SI, M1805D1SE, M1805D1ST, M1805D1SC |
| Release Date | 2018, June |
| Price | About 125 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 19:9 ratio - 432 ppi density |
| Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.5% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels |
BODY
| Colors | Black, Blue, Gold, Rose Gold, Red |
|---|---|
| Dimensions | 149.3 x 71.7 x 8.8 mm (5.88 x 2.82 x 0.35 in) |
| Weight | 178 gr (6.28 oz) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | microUSB 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 & CDMA; TD-SCDMA |
| 4G Bands | LTE Band - 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Global |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
Connectivity
| SIM Slots | 2 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 625 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Bits | 64 Bit |
| GPU | Adreno 506 |
| Android Version | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
MEMORY
| RAM Capacity | 3/4 GB RAM |
|---|---|
| Storage | 32/64 GB |
| SD Card Slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 4000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 10W |
Redmi 6 Pro Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 1920x1080 (Full HD) - (30/60 fps) |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Redmi 6 Pro User Reviews
Redmi 6 Pro Video Reviews



Redmi 6 Pro
×

