Redmi 10 Power (India) Specifications
Redmi 10 Power features with long battery life.
| Released | 2022, April 20 |
|---|---|
| Display | 6.71" IPS LCD 720 x 1600 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Memory | 8 GB RAM, 128GB, UFS 2.2 |
| Main Camera | 50MP, f/1.8 1080p |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Battery | 6000 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
- Technical Specs
- Opinions 1
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi 10 Power (India) Summary
The Redmi 10 Power is a budget-friendly smartphone that still manages to pack a punch. It has a large 6.71-inch display and a long-lasting 6000mAh battery, making it perfect for binge-watching your favorite shows on the go. The Redmi 10 Power also has a 50MP rear camera and 5MP front camera, so you can take great photos even on a tight budget. And if you're looking for a phone that can handle some light gaming, the Redmi 10 Power has you covered with its octa-core processor and 8GB of RAM. So if you're looking for a great value phone that doesn't skimp on features, the Redmi 10 Power is definitely worth a look.
Redmi 10 Power Battery
Though many other features are important in a smartphone, the battery is one of the most critical. After all, what good is a phone if it can't stay powered on long enough to make or take a call? The Redmi 10 Power has a powerful battery that will keep you connected all day long. With a massive 6000mAh capacity, it's one of the largest batteries available on any phone. And because it's equipped with 18W fast charging, you'll never be stuck waiting around for your phone to charge. So whether you're streaming videos, playing games, or just staying connected with friends and family, the Redmi 10 Power has the power to keep up with you.
Redmi 10 Power (India) Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | fog |
|---|---|
| Model Number | 220333QAI |
| Release Date | 2022, April 20 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 261 ppi density |
| Size | 6.71 inches, 108.7 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Black, Orange |
|---|---|
| Dimensions | 169.6 • 76.6 • 9.1 mm (6.68 • 3.02 • 0.36 in) |
| Weight | 203 gr (7.16 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes, Market Dependant |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | B2/3/5/8 |
| 3G Bands | B1/5/8 |
| 4G Bands | TDD- B40/41 FDD- B1/3/5/8 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Android Version | Android 11, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB |
|---|---|
| Storage | 128GB, UFS 2.2 |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 6000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W |
Redmi 10 Power (India) Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | Omnivision OV50C |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi 10 Power (India) User Reviews
1 reviewsRedmi 10 Power (India) Video Reviews



Redmi 10 Power (India)
×

