Redmi 10 India Specifications
Redmi 10 India offers best performance with lowest budget.
| Released | 2022, March 17 |
|---|---|
| Display | 6.71" IPS LCD 720 x 1600 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Memory | 4/6 GB RAM, 64GB, 128GB, UFS 2.2 |
| Main Camera | 50MP, f/1.8 1080p |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Battery | 6000 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi 10 India Summary
You're looking for a smartphone with a large screen, long battery life, and a good camera. The Redmi 10 India is a great option. It has a 6.71-inch display, a 6000mAh battery, and a dual rear camera setup. The Redmi 10 India also has a fast processor and plenty of storage. Plus, it's affordable. You can't go wrong with the Redmi 10.
Redmi 10 India Battery Life
Redmi 10 has a powerful 6000mAh battery that can easily last you through the day. Even with heavy usage, you'll still have plenty of juice left for calls, texts, and web browsing. Plus, the 10W fast charging means you can quickly get back up to speed. So whether you're a power user or just need a phone that can keep up with your busy life, Redmi 10 is a great choice.
Redmi 10 India Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | fog |
|---|---|
| Model Number | 220333QBI |
| Release Date | 2022, March 17 |
| Price | About 180 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 261 ppi density |
| Size | 6.71 inches, 108.7 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Black, Blue, Green |
|---|---|
| Dimensions | 169.6 • 76.6 • 9.1 mm (6.68 • 3.02 • 0.36 in) |
| Weight | 203 gr (7.16 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Android Version | Android 11, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB, 6 GB |
|---|---|
| Storage | 64GB, 128GB, UFS 2.2 |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 6000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W |
Redmi 10 India Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | Omnivision OV50C |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi 10 India User Reviews
Redmi 10 India Video Reviews



Redmi 10 India
×

