POCO C50 Specifications
POCO C50 brings 2 GB ram with MIUI 13 Lite edition.
Price
~ $105
/ ₹8085
| Released | 2022, September 5 |
|---|---|
| Display | 6.52" IPS LCD 720 x 1600 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Memory | 2 GB RAM, 32GB eMMC 5.1 LPDDR4X |
| Main Camera | 8MP, f/2.0 1080p |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.4 |
| Battery | 5000 mAh, 5W Li-Po |
| OS | Android 12 Go |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
POCO C50 Summary
POCO C50 brings low RAM and low CPU features to stores again. With MIUI 13 Lite everything is works fine. POCO C50 is good for who search an affordable smartphone.
Read More
POCO C50 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2022, September 5 |
|---|---|
| Codename | ice |
| Model Number | 220733SPI |
| Release Date | 2022, September 5 |
| Price | USD 105 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 269 ppi density |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
BODY
| Colors | Green, Blue, Black |
|---|---|
| Dimensions | 164.9 x 76.5 x 9.1 mm (6.49 x 3.01 x 0.36 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Sensors | Accelerometer, Virtual proximity sensing |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | microUSB 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Android Version | Android 12 Go |
MEMORY
| RAM Capacity | 2 GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 32GB eMMC 5.1 |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 5W |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | No |
POCO C50 Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
Second Camera
| Resolution | 0.3 megapixels |
|---|---|
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED flash |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
POCO C50 User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
POCO C50 Video Reviews



Review on Youtube
POCO C50
×

