Xiaomi Redmi Specifications
Xiaomi Redmi 5 is high quality metal body smartphone for low price.
Price
~ $15
/ ₹1155
| Released | Released 2013, August |
|---|---|
| Display | 4.7" IPS LCD 720 x 1280 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Mediatek MT6589T (28 nm) Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| Memory | 1GB RAM, 4 GB |
| Main Camera | 8MP, f/2.2 1080p |
| Selfie Camera | 1.3 MP |
| Battery | 2000 mAh, 5W Li-Po |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | HM2013023 |
|---|---|
| Model Number | 2013023 |
| Release Date | Released 2013, August |
| Price | About 100 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 16:9 ratio - 312 ppi density |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
BODY
| Colors | Black, Chinese Red, Metallic Gray/ blue, green, yellow panels |
|---|---|
| Dimensions | 137 x 69 x 9.9 mm (5.39 x 2.72 x 0.39 in) |
| Weight | 158 gr (5.57 oz) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | microUSB 2.0, USB Host |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA - 900 / 2100 |
| Navigation | Yes, with A-GPS |
| Network Speed | HSPA |
Connectivity
| SIM Slots | 2 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek MT6589T (28 nm) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Android Version | Android 4.2 (Jelly Bean) |
MEMORY
| RAM Capacity | 1 GB RAM |
|---|---|
| Storage | 4 GB |
| SD Card Slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 2000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 5W |
Xiaomi Redmi Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 1080@30 |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 1.3 MP |
|---|
| Video Resolution and FPS | 720p@30fps |
|---|
Xiaomi Redmi User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi
×