Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) Specifications
Redmi Note 5A and Redmi Y1 are the same smartphone.
Price
~ $45
/ ₹3465
| Released | 2017, November |
|---|---|
| Display | 5.5" IPS LCD 720 x 1280 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Memory | 4GB RAM, 64 GB |
| Main Camera | 13MP, f/2.2 1080p |
| Selfie Camera | 16 MP, f/2.0 |
| Battery | 3080 mAh, 10W Li-Ion |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat); MIUI 10 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | ugg |
|---|---|
| Release Date | 2017, November |
| Price | About 140 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 16:9 ratio - 267 ppi density |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Gold, Dark Grey, Silver, Rose Gold |
|---|---|
| Dimensions | 153 x 76.2 x 7.7 mm (6.02 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 153 gr (5.40 oz) |
| Material | Aluminum frame, plastic back |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | microUSB 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE Band - 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| SIM Slots | 2 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Android Version | Android 7.1.2 (Nougat); MIUI 10 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB RAM/32 GB |
|---|---|
| Storage | 64 GB |
| SD Card Slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 3080 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Charging Speed | 10W |
Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 1080@30 |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 16 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A) Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A)
×