Xiaomi Redmi Y1 Lite Specifications
Redmi Y1 Lite is typicalle Redmi Note 5A for China.
Price
~ $80
/ ₹6160
| Released | Nov 8, 2017 |
|---|---|
| Display | 5.5" IPS LCD 720 x 1280 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 425 8917 Quad-core Cortex-A53 |
| Memory | 2GB RAM, 16GB LPDDR3 |
| Main Camera | 13MP, f/2.2 Single camera |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Battery | 3080 mAh, 10W Li-Ion |
| OS | Android 7.0 (Nougat); MIUI 10 |
| Antutu | 32k |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi Y1 Lite Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | Nov 2, 2017 |
|---|---|
| Codename | ugglite |
| Release Date | Nov 8, 2017 |
| Price | About 90 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 16:9 ratio - 267 ppi density |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Peak Brightness (nit) | 450 cd/M² |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Gold, Dark Grey, Silver, Rose Gold |
|---|---|
| Dimensions | 153 x 76.2 x 7.6 mm (6.02 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 150 gr (5.29 oz) |
| Material | Back: Metal |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB Type | microUSB 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 (2100), B3 (1800), B4 (1700/2100 AWS 1), B5 (850), B7 (2600), B8 (900), B20 (800), B38 (TDD 2600), B40 (TDD 2300) |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| SIM Slots | 2 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (USA) | 1.32 W/kg |
|---|---|
| Head SAR (USA) | 1.527 W/kg |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 425 8917 |
|---|---|
| CPU | Quad-core Cortex-A53 |
| Bits | 64Bit |
| Cores | 4 Core |
| GPU | Adreno 308 |
| GPU Frequency | 500 MHz |
| Android Version | Android 7.0 (Nougat); MIUI 10 |
MEMORY
| RAM Capacity | 2GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR3 |
| Storage | 16GB |
| SD Card Slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
| Antutu Score |
32k
• Antutu
|
|---|
Battery
| Capacity | 3080 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Charging Speed | 10W |
| Video Playback Time | 11 hours |
Xiaomi Redmi Y1 Lite Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Sensor | Samsung S5K5E8 |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Video Resolution and FPS | 1920x1080 (Full) - (30 fps) |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Slow Motion Video | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Video Resolution and FPS | null |
|---|
Xiaomi Redmi Y1 Lite User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi Y1 Lite Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi Y1 Lite
×

