Xiaomi Redmi Note 9T 5G Specifications
Redmi Note 9T 5G specs have best processor inside Redmi Note 9 series.
Price
~ $220
/ ₹16940
| Released | 2021, January 18 |
|---|---|
| Display | 6.53" IPS LCD 1080 x 2340 pixels, 60 Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 800U 5G Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 4GB RAM, 64GB / 128GB ROM |
| Main Camera | 48MP, f/1.8 Triple Camera |
| Selfie Camera | 13 MP, f/2.3 |
| Battery | 5000 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| Antutu | 343.000 v8 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi Note 9T 5G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2021, January 08 |
|---|---|
| Codename | cannong |
| Release Date | 2021, January 18 |
| Price | $ 229.00 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 19.5:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Colors | Black, Purple |
|---|---|
| Dimensions | 161.2 • 77.3 • 9.1 mm (6.35 • 3.04 • 0.36 in) |
| Weight | 199 gr (7.02 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Cooling System | No |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Dimensity 800U 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Cores | 8 Core Core |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| Android Version | Android 10, MIUI 12 |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 4GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB / 128GB ROM |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
| Antutu Score |
343.000
• Antutu v8
|
|---|
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W |
| Fast Charging | 18W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Xiaomi Redmi Note 9T 5G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 48 MP |
|---|---|
| Sensor | Samsung S5KGM1 |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | 0.8µm |
| Sensor Size | 1/2.0" |
| Lens | 26mm (wide) |
| Extra | PDAF |
Second Camera
| Resolution | 2 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Macro |
Third Camera
| Resolution | 2 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 13 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.3 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/3.1" |
| Lens | 29mm (standard) |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Xiaomi Redmi Note 9T 5G User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi Note 9T 5G Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi Note 9T 5G
×


