Xiaomi Redmi Note 9S Specifications
Redmi Note 9S specs are still enough for 2022.
Price
~ $220
/ ₹16940
| Released | 2020, April 7 |
|---|---|
| Display | 6.67" IPS LCD 1080 x 2400 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 720G (SM7125) Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| Memory | 4/6GB RAM, 64GB ROM - 4GB RAM 128GB ROM - 6GB RAM UFS 2.1 |
| Main Camera | 48MP, f/1.8 Quad Camera |
| Selfie Camera | 16 MP |
| Battery | 5020 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Antutu | 275k v8 |
3.0
1 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 1
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi Note 9S Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2020, March 23 |
|---|---|
| Codename | curtana |
| Model Number | M2003J6A1G, M2003J6A1R |
| Release Date | 2020, April 7 |
| Price | About 170 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Peak Brightness (nit) | 450 cd/M² |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Colors | Blue, White, Black |
|---|---|
| Dimensions | 165.8 • 76.7 • 8.8 mm (6.53 • 3.02 • 0.35 in) |
| Weight | 209 gr (7.37 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Certification | Splash-proof (P2i) |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB Type | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Cooling System | No |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE Band - 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 720G (SM7125) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| Bits | 64Bit |
| Cores | 8 Core Core |
| GPU | Adreno 618 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 64GB ROM - 4GB RAM 128GB ROM - 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB ROM - 4GB RAM 128GB ROM - 6GB RAM UFS 2.1 |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
| Antutu Score |
275k
• Antutu v8
|
|---|
Battery
| Capacity | 5020 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W |
| Fast Charging | Yes, 18W |
| Wireless Charging | No |
Xiaomi Redmi Note 9S Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 48 MP |
|---|---|
| Sensor | Samsung S5KGM2 |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | 0.8µm |
| Sensor Size | 1/2.25" |
| Lens | Wide |
| Extra | PDAF |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Lens | 13mm (ultrawide) |
Third Camera
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Lens | Mcro |
Fourth Camera
| Resolution | 2 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 3840x2160 (4K UHD) - (30 fps) 1920x1080 (Full) - (30/60/120 fps) 1280x720 (HD) - (30/960 fps) |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 960fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 16 MP |
|---|---|
| Pixel Size | 1.0µm |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
Xiaomi Redmi Note 9S User Reviews
1 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
S
Samuel
Mixed feelings
3 weeks ago
Alternative: At least it could be updated to the latest
Survey Answers
Xiaomi Redmi Note 9S Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi Note 9S
×

