Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) Specifications
Redmi Note 4 MediaTek have lower performance but good quality.
Price
~ $35
/ ₹2695
| Released | 2016, August |
|---|---|
| Display | 5.5" IPS LCD 1080 x 1920 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Mediatek MT6797 Helio X20 (20 nm) Deca-core 2.1 GHz |
| Memory | 4GB RAM, 16 GB |
| Main Camera | 13MP, f/2.0 1080p |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Battery | 4100 mAh, 10W Li-Po |
| OS | Android 6.0; MIUI 10 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | nikel |
|---|---|
| Model Number | 2016050, 2016051, MBE6A5, MBT6A5 |
| Release Date | 2016, August |
| Price | About 170 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 16:9 ratio - 401 ppi density |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
BODY
| Colors | Silver, Gray, Gold, Blue, Black |
|---|---|
| Dimensions | 151 x 76 x 8.4 mm (5.94 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 175 gr (6.17 oz) |
| Material | Front glass, aluminum body |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE Band - 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| SIM Slots | 2 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek MT6797 Helio X20 (20 nm) |
|---|---|
| CPU | Deca-core 2.1 GHz |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
| Android Version | Android 6.0; MIUI 10 |
MEMORY
| RAM Capacity | 2 GB RAM - Standard edition 64 GB |
|---|---|
| Storage | 16 GB |
| SD Card Slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 4100 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 10W |
Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 1080@30, 720@120 |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Video Resolution and FPS | 720p |
|---|
Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek) Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi Note 4 (MediaTek)
×