Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ Specifications
Redmi Note 11 Pro+ 5G specs offers 120W fast charging in mid-range segment.
Price
~ $290
/ ₹22330
| Released | 2021, November 01 |
|---|---|
| Display | 6.67" AMOLED 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 920 5G (6 nm) Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 6/8 GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | 108MP, f/1.9 2160p |
| Selfie Camera | 16 MP |
| Battery | 4500 mAh, 120W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
5.0
1 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 1
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ Summary
The display on the Redmi Note 11 Pro+ 5G is big and the phone feels solid to hold. The flat sides make it comfortable to hold, even while playing games or binge watching sitcoms. It also doesn't feel cheap at all. It weighs 204g, which is quite light for a smartphone. We're particularly impressed with the camera module, which is large and does a good job of capturing all the action. The speakers are loud and offer a decent mid-range, making vocals clear. We're impressed with the 120W fast charging, as it's faster and more convenient than our older phones. The Xiaomi 11i HyperCharger 's rear panel has a flat surface, and it has a dual-sim design, which is a good thing. Its back panel is made of glass, and the sides are plastic. This makes it more comfortable to hold and is protected by Corning Gorilla Glass 5.
Read More
Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | pissarro |
|---|---|
| Model Number | 21091116UC, 21091116UG |
| Release Date | 2021, November 01 |
| Price | $?418.69 |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Colors | Mysterious Black, Forest Green, Timeless Purple |
|---|---|
| Dimensions | 163.7 • 76.2 • 8.3 mm (6.44 • 3.00 • 0.33 in) |
| Weight | 204 gr (7.20 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 5, 8, 19, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Dimensity 920 5G (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Android Version | Android 11, MIUI 12.5 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 4500 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 120W |
Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 16 MP |
|---|
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ User Reviews
1 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
Á
Ángel
Highly recommended
10 months ago
Positives
- Excellent
- All functions
- Satisfied
- I have no problem
- Very good quality signal
Alternative: Hiaomi
Survey Answers
Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi Note 11 Pro+
×

