Xiaomi Redmi K30i 5G Specifications
Redmi K30i 5G offers 48MP camera instead of 64MP.
Price
~ $150
/ ₹11550
| Released | 2020, June 07 |
|---|---|
| Display | 6.67" IPS LCD 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G (SDM765) Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Memory | 6GB RAM, 128GB ROM |
| Main Camera | 48MP, f/1.9 Quad Camera |
| Selfie Camera | 20 MP, f/2.2 |
| Battery | 4500 mAh, 33W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Antutu | 325.370 v8 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi K30i 5G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2020, May 25 |
|---|---|
| Codename | picasso_48m |
| Release Date | 2020, June 07 |
| Price | About 250 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | HDR10 120Hz refresh rate |
BODY
| Colors | Blue, White, Red, Purple |
|---|---|
| Dimensions | 165.3 • 76.6 • 8.8 mm (6.51 • 3.02 • 0.35 in) |
| Weight | 208 gr (7.34 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB Type | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Cooling System | Yes |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Bands | 41, 78 Sub6 |
| Navigation | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G (SDM765) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB ROM |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
| Antutu Score |
325.370
• Antutu v8
|
|---|
Battery
| Capacity | 4500 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 33W |
| Fast Charging | Yes, 30W |
| Wireless Charging | No |
Xiaomi Redmi K30i 5G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 48 MP |
|---|---|
| Aperture | f/1.9 |
| Pixel Size | 0.8µm |
| Sensor Size | 1/2.0" |
| Lens | Wide |
| Extra | PDAF |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Lens | 120? (Ultrawide) |
Third Camera
| Resolution | 2 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Macro |
Fourth Camera
| Resolution | 2 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080@30/60/240/960fps, 720p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 20 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 0.8µm |
| Sensor Size | 1/3.4" |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Xiaomi Redmi K30i 5G User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi K30i 5G Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi K30i 5G
×


