Xiaomi Redmi 10X 4G Specifications
Redmi 10X 4G specs offers budget specs for budget price.
Price
~ $100
/ ₹7700
| Released | 2020, May 26 |
|---|---|
| Display | 6.53" IPS LCD 1080 x 2340 pixels, 60 Hz |
| Chipset | MediaTek Helio G85 Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 4/6GB RAM, 128GB ROM |
| Main Camera | 48MP, f/1.8 Quad Camera |
| Selfie Camera | 13 MP, f/2.3 |
| Battery | 5020 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
| Antutu | 206.000 v8 |
3.7
3 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 3
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi 10X 4G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2020, May 26 |
|---|---|
| Codename | merlin |
| Release Date | 2020, May 26 |
| Price | About 130 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 19.5:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | 450 nits typ. brightness (advertised) |
BODY
| Colors | Blue, Green, White |
|---|---|
| Dimensions | 162.3 • 77.2 • 8.9 mm (6.39 • 3.04 • 0.35 in) |
| Weight | 199 gr (7.02 oz) |
| Certification | IP53 |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB Type | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Cooling System | No |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (EU) | 1.138 W/kg |
|---|---|
| Head SAR (EU) | 0.795 W/kg |
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64Bit |
| Cores | 8 Core Core |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Android Version | Android 11, MIUI 12.5 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4GB / 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB ROM |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
| Antutu Score |
206.000
• Antutu v8
|
|---|
Battery
| Capacity | 5020 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Quick Charge Technology | Quick Charge 3.0 |
| Charging Speed | 18W |
| Fast Charging | Yes, 18W |
| Wireless Charging | No |
Xiaomi Redmi 10X 4G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 48 MP |
|---|---|
| Sensor | Samsung S5KGM1 |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | 0.8µm |
| Sensor Size | 1/2.0" |
| Lens | 26mm (wide) |
| Extra | PDAF |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Lens | 118? (ultrawide) |
Third Camera
| Resolution | 2 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Macro |
Fourth Camera
| Resolution | 2 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 13 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.3 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | Panorama |
Xiaomi Redmi 10X 4G User Reviews
3 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Strongly not recommended
2 weeks ago
Negatives
- because it be phone
Survey Answers
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
2 months ago
Positives
- excellent camera
- excellent battery
- excellent performance
- smooth, fast, excellent
- Works as if I had bought it today
Negatives
- No more updates
- It is locked
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
2 months ago
Xiaomi Redmi 10X 4G Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi 10X 4G
×


