Xiaomi 17 Max Specifications
Price
~ $610
/ ₹46970
| Released | 2026, May 21 |
|---|---|
| Display | 6.9" LTPO AMOLED 1200 x 2608 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Memory | 12/16 GB RAM, 256GB, 512GB |
| Main Camera | 200MP, f/1.7 4320p |
| Selfie Camera | 32 megapixels, f/2.2 |
| Battery | 8000 mAh, 100W 50W |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi 17 Max Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2026, May 21 |
|---|---|
| Codename | byron |
| Model Number | 2605EPN8EC |
| Release Date | 2026, May 21 |
| Price | About 610 EUR |
DISPLAY
| Type | LTPO AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 420 ppi density |
| Size | 6.9 inches, 114.4 cm2 (~90.5% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1200 x 2608 pixels |
| Peak Brightness (nit) | 68B colors, PWM, 120Hz, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+, 3500 nits (peak) |
| Features | LTPO AMOLED, |
BODY
| Colors | Black, Blue, White |
|---|---|
| Dimensions | 162.9 x 77.6 x 8.2 mm (6.41 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 219 g or 225 g (7.72 oz) |
| Material | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Certification | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 3.2, Display Port, OTG |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 80, 81, 83, 84, 89 SA/NSA |
| Navigation | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5, MIHC |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Cores | 8 Core |
| GPU | Adreno 840 |
| Android Version | Android 16, HyperOS 3 |
MEMORY
| RAM Capacity | 12GB 16GB |
|---|---|
| Storage | 256GB, 512GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 8000 mAh |
|---|---|
| Type | 50W |
| Charging Speed | 100W |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | No |
Xiaomi 17 Max Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 200 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/1.7 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/1.4" |
| Lens | 23mm (wide) |
| Extra | dual pixel PDAF, OIS |
Second Camera
| Resolution | 50 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Sensor Size | 1/2.0" |
| Optical Zoom | 3x optical zoom |
| Lens | 70mm (periscope telephoto) |
Third Camera
| Resolution | 50 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | 0.64µm |
| Sensor Size | 1/2.76" |
| Lens | 17mm (ultrawide) |
| Video Resolution and FPS | 8K@30fps (HDR), 4K@30/60fps (10-bit Dolby Vision HDR), 4K@120fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Leica lens, LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 32 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 32 megapixels |
| Lens | 21mm (wide) |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
|---|
Xiaomi 17 Max User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi 17 Max Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi 17 Max
×

