Redmi Note 12 Pro 4G Specifications
RumoredRedmi Note 12 Pro specs are same with Redmi Note 10 Pro.
| Display | 6.67" AMOLED 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7150 Snapdragon 732G (8 nm) Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| Memory | 6/8 GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Main Camera | 108MP, f/1.9 2160p |
| Selfie Camera | 16 MP, f/2.5 |
| Battery | 5020 mAh, 33W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 14 |
- Technical Specs
- Opinions 5
- Review
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi Note 12 Pro 4G Summary
Redmi Note 12 Pro is the latest smartphone from Redmi, and it's packed full of features. The 6.67-inch display is one of the biggest you'll find on a Redmi phone, and it has a resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone is powered by a Qualcomm Snapdragon 732G processor, and it comes with 6GB or 8GB of RAM. There's also 128GB of storage, which can be expanded via microSD card. The quad-camera setup on the back includes a 108MP main sensor, and the front camera is 20MP. Redmi Note 12 Pro also has a large 5,020mAh battery, and it supports fast charging at 33W.
Redmi Note 12 Pro Battery
Redmi Note 12 Pro battery is one of the best in the market. It offers a long lasting battery life with a capacity of up to 5020mAh. With this Redmi Note 12 Pro, you can easily get two days of battery life on a single charge. The Redmi Note 12 Pro also supports fast charging with a USB Type-C port and an included 18W charger. In addition, the Redmi Note 12 Pro features a large 6.67-inch AMOLED display and a quad-camera setup. The Redmi Note 12 Pro is a great choice for those who are looking for a powerful and long lasting battery phone.
Redmi Note 12 Pro Camera
Redmi Note 12 Pro is a budget-friendly smartphone that doesn't compromise on features or quality. The camera is one of the standout features of this phone. With four cameras, including a 108 MP main camera, an 8-megapixel secondary camera, a 5-megapixel tertiary camera, and a 2-megapixel quaternary camera, Redmi Note 12 Pro gives you the flexibility to shoot in a variety of conditions.
Redmi Note 12 Pro 4G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | sweet_k6a |
|---|---|
| Model Number | 2209116AG |
| Price | $?299.99 / €?248.90 / £?249.00 |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Colors | Onyx Gray, Glacier Blue, Gradient Bronze |
|---|---|
| Dimensions | 164 • 76.5 • 8.1 mm (6.46 • 3.01 • 0.32 in) |
| Weight | 193 gr (6.81 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32, 38, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM7150 Snapdragon 732G (8 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| Android Version | Android 12, MIUI 14 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB 6GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5020 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 33W |
Redmi Note 12 Pro 4G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 16 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.5 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps, 720p@120fps |
|---|---|
| Features | Panorama |
Redmi Note 12 Pro 4G User Reviews
5 reviews- Screen
- Simple
- Gaming
- Performance
Redmi Note 12 Pro 4G Video Reviews



Redmi Note 12 Pro 4G
×

