Redmi Note 11S 5G Specifications
Redmi Note 11S 5G is the 5G version of basic Redmi Note 11S
| Released | 2022, March 29 |
|---|---|
| Display | 6.6" IPS LCD 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 810 5G (6 nm) Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 4/6GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | 50MP, f/1.8 2160p |
| Selfie Camera | 16 MP, f/2.5 |
| Battery | 5000 mAh, 33W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
- Technical Specs
- Opinions 2
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi Note 11S 5G Summary
The Redmi Note 11S 5G was just announced and it looks like a pretty solid device. It's powered by the Dimensity 810 chipset, which is a mid-range 5G SoC from MediaTek. The phone has a 6.6" FHD+ display with a 90Hz refresh rate, and it's running Android 11 with MIUI 13 on top. There's also a 5000mAh battery with 33W fast charging, a triple camera setup (50MP main, 8MP ultrawide, 2MP macro), and a 16MP selfie camera. The Redmi Note 11S 5G will be available in only Global.
Redmi Note 11S 5G Battery
Redmi Note 11S 5G has a powerful battery that can last up to two days on a single charge. The phone also comes with a fast charger that can charge the battery from 0 to 100% in just over an hour. Redmi Note 11S 5G also supports wireless charging, so you can keep your phone charged without having to worry about cords. Redmi Note 11S 5G is truly a power-packed smartphone that will keep you connected and productive all day long.
Redmi Note 11S 5G Performance
Redmi Note 11S 5G is one of the newest smartphone models to come out this past year. It's a great phone with many features, but one thing that sets it apart is its performance. Redmi Note 11S 5G uses the Dimensity 810 chipset which gives it great speed and performance. The phone also has a strong battery life, so you can use it all day without having to worry about running out of juice. Redmi Note 11S 5G is a great choice for anyone looking for a new smartphone with great performance
Redmi Note 11S 5G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | opal |
|---|---|
| Model Number | 22031116BG |
| Release Date | 2022, March 29 |
| Price | About 230 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 399 ppi density |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | White, Black, Blue |
|---|---|
| Dimensions | 163.6 • 75.8 • 8.8 mm (6.44 • 2.98 • 0.35 in) |
| Weight | 195 gr (6.88 oz) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Dimensity 810 5G (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Android Version | Android 11, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 33W |
Redmi Note 11S 5G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | Samsung S5KJN1 / OmniVision OV50C |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Resolution | 8 Megapixels |
|---|---|
| Sensor | Sony IMX355 |
| Sensor | Macro |
|---|
| Video Resolution and FPS | 1080p@30/60fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 16 MP |
|---|---|
| Sensor | Omnivision OV16A10 |
| Aperture | f/2.5 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | Panorama |
Redmi Note 11S 5G User Reviews
2 reviews- Overheats
- Worst device with the same specs as other brands
Redmi Note 11S 5G Video Reviews



Redmi Note 11S 5G
×

