Redmi Note 11E Specifications
Redmi Note 11E is enhanced edition of Redmi Note 11 5G.
Price
~ $180
/ ₹13860
| Released | 2022, March 18 |
|---|---|
| Display | 6.58" IPS LCD 1080 x 2408 pixels, 90 Hz |
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 4/6 GB RAM, 128GB UFS 2.2 LPDDR4X |
| Main Camera | 50MP, f/1.8 1080p |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.4 |
| Battery | 5000 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi Note 11E Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | light |
|---|---|
| Model Number | 22041219C |
| Release Date | 2022, March 18 |
| Price | 1400 Yuan |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 405 ppi density |
| Size | 6.58 inches, 102.0 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Silver, Green, Black |
|---|---|
| Dimensions | 163.99 • 76.09 • 8.9 mm (6.45 • 2.99 • 0.35 in) |
| Weight | 200 gr (7.05 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | 2, 3, 5, 8 SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | 1, 2, 5, 8 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 5, 8, 28A, 41, 78 SA/NSA |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4GB RAM / 6 GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Redmi Note 11E Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Sensor | Omnivision OV50C40 |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Lens | Wide |
Second Camera
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Sensor | GalaxyCore GC02M1B |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi Note 11E User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Redmi Note 11E Video Reviews



Review on Youtube
Redmi Note 11E
×


