Redmi 11 Prime 5G Specifications
Redmi 11 Prime 5G specs offers an affordable phone with 5G.
| Released | 2022, August 6 |
|---|---|
| Display | 6.58" IPS LCD 1080 x 2408 pixels, 90 Hz |
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 4/6 GB RAM, 128GB UFS 2.2 LPDDR4X |
| Main Camera | 50MP, f/1.8 1080p |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.4 |
| Battery | 5000 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
- Technical Specs
- Opinions 1
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi 11 Prime 5G Summary
If you're in the market for a new smartphone, then you've probably already heard about the Redmi 11 Prime 5G. This device features some of the latest and most advanced technology available, including cutting-edge specs like a powerful processor, a state-of-the-art camera, and support for next-generation 5G networks. With so many great features packed into one small device, it's easy to see why so many people are raving about the Redmi 11 Prime 5G. Whether you're looking for a reliable workhorse or just want to stay on top of all the latest trends, this phone is sure to meet your needs and more! So what are you waiting for? Head on over to your local electronics store today and pick up your very own Redmi 11 Prime 5G!.
Redmi 11 Prime 5G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2022, August 6 |
|---|---|
| Codename | light |
| Model Number | 22041219I |
| Release Date | 2022, August 6 |
| Price | USD 199 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 405 ppi density |
| Size | 6.58 inches, 102.0 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Yellow, Green, Black |
|---|---|
| Dimensions | 163.99 • 76.09 • 8.9 mm (6.45 • 2.99 • 0.35 in) |
| Weight | 200 gr (7.05 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4GB RAM / 6 GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Redmi 11 Prime 5G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | Omnivision OV50C40 |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Lens | Wide |
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Sensor | GalaxyCore GC02M1B |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi 11 Prime 5G User Reviews
1 reviews- a
- s
- a
Redmi 11 Prime 5G Video Reviews



Redmi 11 Prime 5G
×

