Redmi 10 Prime+ 5G Specifications
Redmi 10 Prime+ 5G specs are similar with Redmi Note 10 5G specs.
| Released | Not released |
|---|---|
| Display | 6.58" IPS LCD 1080 x 2408 pixels, 90 Hz |
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 4/6 GB RAM, 128GB UFS 2.2 LPDDR4X |
| Main Camera | 50MP, f/1.8 1080p |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.4 |
| Battery | 5000 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi 10 Prime+ 5G Summary
The Redmi 10 Prime+ 5G is a budget-friendly smartphone that doesn't skimp on features. It has a large 6.58-inch display, dual cameras, and a MediaTek Dimensity 700 processor. Plus, it supports 5G connectivity for super-fast speeds. The Redmi 10 Prime+ 5G is a great choice for anyone looking for an affordable 5G phone.
Redmi 10 Prime+ 5G Battery Life
Redmi 10 Prime+ 5G offers a fantastic battery life that will keep you going all day long. With a massive 5,000mAh battery, you can enjoy up to 10 hours of talk time, 14 hours of video playback, and 13 hours of web browsing. Plus, the device comes with a 18W fast charger that can top up the battery in no time. So whether you're streaming movies on your lunch break or catching up on emails on your commute, you can rest assured that your Redmi 10 Prime+ 5G will have plenty of juice to last you through the day.
Redmi 10 Prime+ 5G Performance
Redmi 10 Prime+ 5G is a great phone for those who are looking for a budget-friendly option that doesn't sacrifice on performance. The phone is powered by a MediaTek Dimensity 700 processor, which offers impressive speed and power efficiency. The phone also comes with 6GB of RAM and 64GB of storage, providing plenty of room for all your apps and files.
Redmi 10 Prime+ 5G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | Not released |
|---|---|
| Codename | light |
| Model Number | 22041219I |
| Release Date | Not released |
| Price | 180 USD |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 405 ppi density |
| Size | 6.58 inches, 102.0 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Silver, Green, Black |
|---|---|
| Dimensions | 163.99 • 76.09 • 8.9 mm (6.45 • 2.99 • 0.35 in) |
| Weight | 200 gr (7.05 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 12, 17, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 8, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4GB RAM / 6 GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Redmi 10 Prime+ 5G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | Omnivision OV50C40 |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Lens | Wide |
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Sensor | GalaxyCore GC02M1B |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi 10 Prime+ 5G User Reviews
Redmi 10 Prime+ 5G Video Reviews



Redmi 10 Prime+ 5G
×


