Redmi K60 Pro Specifications
First Snapdragon 8 Gen 2 Redmi smartphone.
Price
~ $450
/ ₹34650
| Released | 2022, December 27 |
|---|---|
| Display | 6.67" OLED 1440 x 3200 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Main Camera | 54MP, f/1.9 4320p |
| Selfie Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mAh, 120W Li-Po |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi K60 Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | socrates |
|---|---|
| Model Number | 22127RK46C |
| Release Date | 2022, December 27 |
| Price | About 460 EUR |
DISPLAY
| Type | OLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 526 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.5% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
BODY
| Colors | Black, White, Mint, Champion Black |
|---|---|
| Dimensions | 162.8 • 75.4 • 8.6 mm or 8.9 mm |
| Weight | 201 gr or 205 gr (7.09 oz) |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B2a+Bc), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Network Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Android Version | Android 13, MIUI 14 |
MEMORY
| RAM Capacity | 256GB 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 120W |
Redmi K60 Pro Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Sensor | IMX800 |
|---|---|
| Aperture | f/1.9 |
Second Camera
| Resolution | 8 megapixels |
|---|---|
| Lens | Ultra-Wide |
Third Camera
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Lens | Macro |
| Video Resolution and FPS | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 16 MP |
|---|
| Video Resolution and FPS | 1080p@30/60/120fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Redmi K60 Pro User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Redmi K60 Pro Video Reviews



Review on Youtube
Redmi K60 Pro
×

