Redmi K50 Gaming Specifications
Redmi K50 Gaming is second gaming phone of Redmi.
| Released | 2022, Februrary 15 |
|---|---|
| Display | 6.67" OLED 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Main Camera | 64MP, f/1.7 2160p |
| Selfie Camera | 20 MP |
| Battery | 4700 mAh, 120W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi K50 Gaming Summary
China recently announced the Redmi K50 Gaming Edition. The phone has a Qualcomm Snapdragon 8 Pro chipset with four nm technology and features a quad-core, Cortex-X2 core that runs at 3.0GHz. It also has a large 4700mAh battery and supports fast charging with up to 120W. Unlike the K40, the K50 Gaming Edition comes with an L-shaped switch for easy access to the phone's controls.
Redmi K50G Technologies
The Xiaomi Redmi K50 Gaming is aimed at gamers. It comes with a pair of shoulder buttons for easier pressing and is also equipped with a Qualcomm Quick Charge 2.0 technology. The phone will ship with MIUI 13, and it is also compatible with Wi-Fi 6E. The phone also comes in a special Mercedes F1 edition, which features the team's colors. Both models have the same internals and are available in the same color.
Redmi K50G Multimedia
The Redmi K50 Gaming Edition comes with a 6.67-inch FHD+ 120-Hz AMOLED display. The phone's display has been graded "A" by DisplayMate, and it's protected by Gorilla Victus. The device is identical to the standard model. The Xiaomi Redmi K50 Gaming is a high-end gaming smartphone with impressive tech specs. It comes with a 64MP main camera, a 5MP ultra-wide camera, and a 2MP selfie camera. However, it lacks optical image stabilization. The device also boasts a front-facing fingerprint scanner and JBL stereo speakers.
Redmi K50G Summary
The Redmi K50 Gaming Edition has a wide-band, four-unit speaker. The sound is clear and directional. The phone's camera is also impressive. Its battery life is long enough to last an entire day while playing PUBG Mobile. There are also a variety of other games to play on the Redmi K50 Gaming.
Redmi K50 Gaming Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | ingres |
|---|---|
| Model Number | 21121210C |
| Release Date | 2022, Februrary 15 |
| Price | About 460 EUR |
DISPLAY
| Type | OLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.2% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
BODY
| Colors | Black, Gray, Blue, AMG |
|---|---|
| Dimensions | 162.5 • 76.7 • 8.5 mm (6.40 • 3.02 • 0.33 in) |
| Weight | 210 gr (7.41 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back, aluminum frame |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, color spectrum |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Navigation | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 12GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 4700 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 120W |
Redmi K50 Gaming Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | IMX686 |
|---|---|
| Aperture | f/1.7 |
| Extra | Ultra-Wide |
| Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Sensor | Sony IMX355 |
| Extra | Depth |
| Resolution | 2MP |
|---|
| Video Resolution and FPS | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, HDR |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 20 MP |
|---|---|
| Sensor | Sony IMX 596 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30/60fps, 720p@120fps, HDR |
|---|---|
| Features | HDR |
Redmi K50 Gaming User Reviews
Redmi K50 Gaming Video Reviews



Redmi K50 Gaming
×

