Redmi 13C 5G Specifications
Price
~ $120
/ ₹9240
| Display | 6.74" IPS LCD 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 4-8GB RAM RAM, 128GB, 256GB |
| Main Camera | 50MP, f/1.8 1080p |
| Selfie Camera | 5 megapixels |
| Battery | 5000 mAh, 18W |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
4.3
9 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 9
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi 13C 5G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2023, December 06 |
|---|---|
| Codename | air |
| Model Number | 23124RN87G, 23124RN87I |
| Price | About 120 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 260 ppi density |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Peak Brightness (nit) | 90Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Features | IPS LCD, |
BODY
| Colors | Starlight Black, Startrail Green, Startrail Silver |
|---|---|
| Dimensions | 168 x 78 x 8.1 mm (6.61 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Certification | Splash and dust resistant |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Navigation | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| SIM Slots | Dual SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Cores | 8 Core |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Android Version | Android 13, MIUI 14 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4GB 6GB 8GB |
|---|---|
| Storage | 128GB, 256GB |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Charging Speed | 18W |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Redmi 13C 5G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Lens | 28mm (wide) |
Second Camera
| Resolution | 08 megapixels |
|---|---|
| Lens | (auxiliary lens) |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 megapixels |
|---|---|
| Pixel Size | 5 megapixels |
Third Camera
| Resolution | |
|---|---|
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Lens |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Redmi 13C 5G User Reviews
9 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
2 days ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Mixed feelings
1 month ago
Redmi 13C 5G Video Reviews



Review on Youtube
Redmi 13C 5G
×

