POCO M4 Pro Specifications
Redmi Note 11E Pro is not better than Redmi Note 11 Pro but it is better than Redmi Note 11E.
| Released | 2022, February 28 |
|---|---|
| Display | 6.43" AMOLED 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G96 (12 nm) Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 6/8GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | 64MP, f/1.8 1080p |
| Selfie Camera | 16 MP, f/2.4 |
| Battery | 5000 mAh, 33W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 13 for POCO |
- Technical Specs
- Opinions 7
- Photos
- HyperOS ROM's
POCO M4 Pro Summary
The Poco M4 Pro comes in black and white colors. Its display is 2400 x 1080 pixels and contains a storage space of 128 GB. Its 6 GB working memory is adequate for daily use. It has a good camera. It is 4G compatible and supports Bluetooth 5.0. It has a Spray resistant certificate, which is good for those who are afraid of water. It has a 5,000 mAh battery. The device is overall easy to use. The phone handles gaming without overheating. It's also good for gaming.
POCO M4 Pro Multimedia
The POCO M4 Pro has a 6.43-inch screen. The phone also has stereo sound, which is nice if you like to listen to music. The smart phone also has a 3.5mm jack for wired audio. The camera is decent, but the quality could be better. The POCO M4 Pro has a fair amount of bloatware and virtual RAM capabilities. It is still a very good choice if you're looking for a cheap phone.
POCO M4 Pro Battery
The battery life is good but not great. The Poco M4 Pro's battery is average. The phone lasted well into the second day, which is an acceptable amount for general use. The smart phone also comes with a 33W fast charger, which means no long charging time. That's 30% faster than the M3 Pro and comparable to Samsung flagships. You can also download apps from Google Play Store to your phone.
POCO M4 Pro Design
The Poco M4 Pro has a very solid design. It looks and feels great, and offers a snappy everyday experience. But it isn't a perfect smartphone. It lacks high-end camera technology and heavy gaming features, but it delivers great value for money. The screen is a big plus and is one of the most important factors for a good phone. While you may be tempted to buy a cheap phone, you'll be glad you did.
POCO M4 Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | fleur |
|---|---|
| Model Number | 2201117SG |
| Release Date | 2022, February 28 |
| Price | About 220 EUR |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 409 ppi density |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Power Black, Cool Blue, Poco Yellow |
|---|---|
| Dimensions | 159.9 • 73.9 • 8.1 mm (6.30 • 2.91 • 0.32 in) |
| Weight | 179.5 gr (6.31 oz) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Helio G96 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Android Version | Android 11, MIUI 13 for POCO |
MEMORY
| RAM Capacity | 256GB 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 33W |
POCO M4 Pro Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | Omnivision OV64B |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Resolution | 8 Megapixels |
|---|---|
| Sensor | IMX355 |
| Lens | Ultra Wide |
| Resolution | 2 Megapixels |
|---|---|
| Sensor | GC02M1B |
| Lens | Macro |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 16 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
POCO M4 Pro User Reviews
7 reviews- Camera: 4/5
- Speaker:4/5
- Gaming:4/5
- Battery life:3.5/5
- Charge:4.5/5
- Design:3/5
- Lags
- Full charge in hours
- Camera
- Battery usage
- Heating
- Leggings
- Not so New in update
POCO M4 Pro Video Reviews



POCO M4 Pro
×

