Redmi Note 11S Specifications
Redmi Note 11S specs shows it's an affordable 4G smartphone.
| Released | 2022, January 26 |
|---|---|
| Display | 6.43" AMOLED 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G96 (12 nm) Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 6/8GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Main Camera | 108MP, f/1.9 1080p |
| Selfie Camera | 16 MP, f/2.4 |
| Battery | 5000 mAh, 33W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
- Technical Specs
- Opinions 5
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi Note 11S Summary
The latest Xiaomi mobile phone, the Redmi Note 11S, comes with a 6.43-inch AMOLED Dot display and a slim bezel design. The device optimizes every inch of the screen. The Redmi Note 10S also has a fingerprint scanner and a rear camera, making it a great choice for those who are looking for a powerful phone at a low price. Moreover, the handset supports dual SIM cards and offers a host of other features.
Redmi Note 11S Display
The Redmi Note 11S has a 90Hz refresh rate and a 180Hz touch sampling rate. The result is a more vibrant display than an LCD panel. The screen is bright and does not get distorted, so it's ideal for watching videos. However, the phone's screen doesn't support HDR10, so you won't be able to enjoy HD content. Thankfully, there's a quick charge option, so you can charge the device from ten to 100 percent in less than an hour.
Redmi Note 11S Design
The camera on the Redmi Note 11S has an AMOLED panel, which means it can produce much better quality images than a typical LCD panel. Its screen is also customizable, so you can easily make it look exactly the way you want it to. The 512GB internal storage is enough for even the most demanding user. Despite this, the device has a 33W fast charging port and a compatible charger. The Redmi Note 11S comes with three different color choices in Graphite Gray, Pearl White, Twilight Blue.
Redmi Note 11S Camera
The Redmi Note 11S offers a great camera with dual cameras and a 16-megapixel selfie camera. The camera app offers plenty of options for taking photos, including a panorama mode. The device has a 3.5mm headphone jack. The fingerprint sensor is quick and accurate. Its facial recognition is still lacking fine-tuning, but it is reliable and accurate in most conditions. If you're in the market for a new Android phone, consider the Redmi Note 11S.
Redmi Note 11S Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | fleur |
|---|---|
| Model Number | 2201117SY, 2201117SG, 2201117SI, 2201117SL |
| Release Date | 2022, January 26 |
| Price | About 220 EUR |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 409 ppi density |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Graphite Gray, Pearl White, Twilight Blue |
|---|---|
| Dimensions | 159.9 • 73.9 • 8.1 mm (6.30 • 2.91 • 0.32 in) |
| Weight | 179 gr (6.31 oz) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Helio G96 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Android Version | Android 11, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB 6GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 33W |
Redmi Note 11S Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | Samsung ISOCELL HM2 |
|---|---|
| Aperture | f/1.9 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 16 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi Note 11S User Reviews
5 reviews- Battery
- Screen quality
- Not suitable for gaming
- Camera night performance
- High performance
- ✌️
- Mid-range
Redmi Note 11S Video Reviews



Redmi Note 11S
×

