POCO C55 Specifications
RumoredPOCO C55 specs are same with Redmi 12C.
Price
~ $105
/ ₹8085
| Released | - |
|---|---|
| Display | 6.71" IPS LCD 720 x 1650 pixels, 60 Hz |
| Chipset | MediaTek Helio G85 Octa-core 2.0 GHz |
| Memory | 4/6 GB RAM, 64GB, 128GB, eMMC 5.1 LPDDR4X |
| Main Camera | 50MP, f/1.8 1080p |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Battery | 5000 mAh, 10W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
2.5
4 Reviews
POCO C55 User Reviews
4 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
N
Nuka
Verified via MemeOS Enhancer
Mixed feelings
4 days ago
Positives
- gpu the best
- animation os
- ui smooth
- floating apps
Negatives
- lag
- screen record crash
- delay record sound
- overheat
3
31
Verified via MemeOS Enhancer
Strongly not recommended
4 weeks ago
Survey Answers
X
Xd
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
Positives
- has Hyper OS xddd
- I don't know, it has an optimized system
- a decent camera
- good battery
- also good for many games
Negatives
- Xiaomi limited this device a lot in options
Survey Answers
S
Shuaib
Verified via MemeOS Enhancer
Strongly not recommended
1 month ago
Positives
- jkki
- ghhj
- yyyh
- uhhjij
- uuhju
Negatives
- hhjjinjjkkkkk
- huijijj
- ggy
- ghy
- hhhj
Survey Answers
POCO C55 Video Reviews



Review on Youtube
POCO C55
×

