Redmi 12C Specifications
Redmi 12C specs are almost same with Redmi 10C.
| Released | 2022, December 31 |
|---|---|
| Display | 6.71" IPS LCD 720 x 1650 pixels, 60 Hz |
| Chipset | MediaTek Helio G85 Octa-core 2.0 GHz |
| Memory | 4/6 GB RAM, 64GB, 128GB, eMMC 5.1 LPDDR4X |
| Main Camera | 50MP, f/1.8 1080p |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Battery | 5000 mAh, 10W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
- Technical Specs
- Opinions 9
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi 12C Summary
Redmi 12C is the latest smartphone from Xiaomi. It has a 6.71-inch display, a Helio G85 processor, and a 5,000mAh battery. The Redmi 12C also has a single camera setup, consisting of a 50MP main camera. The Redmi 12C is available in three storage variants - 4GB+64GB and 4GB+128GB and 6GB+128GB. The Redmi 12C comes in four colours - Black, Blue, Pink and Green.
Redmi 12C Battery
Redmi 12C has a powerful battery that will keep you going all day long. This phone comes with a 5,000mAh battery and 10W charging support. Redmi 12C's powerful battery performance is one of its key highlights. With this phone, you can enjoy up to two days of battery life on a single charge. Redmi 12C's 5,000mAh battery capacity ensures that you can stay connected and productive all day long.
Redmi 12C Performance
Redmi 12C is a great phone for those who are looking for a budget-friendly option. The performance of the phone is impressive, and it is able to handle most tasks that are thrown its way. The battery life is also solid, and you will be able to get through a full day on a single charge. The camera is another strong point of the Redmi 12C, and it is able to take some great photos. Overall, the Redmi 12C is a great choice for those who are looking for an affordable smartphone that performs well.
Redmi 12C Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | earth |
|---|---|
| Model Number | 22120RN86H, 22126RN91Y, 22120RN86G |
| Release Date | 2022, December 31 |
| Price | About 100 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20,6:9 ratio - 261 ppi density |
| Size | 6.71 inches, 108.7 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1650 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Black, Blue, Green, Pink |
|---|---|
| Dimensions | 168.76 • 76.41 • 8.7 mm |
| Weight | 192 gr |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back |
| Certification | No |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | Micro USB, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM B2/3/5/8 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA B1/5/8 |
| 4G Bands | B1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB, 6 GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 64GB, 128GB, eMMC 5.1 |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 10W |
Redmi 12C Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | Omnivision OV50C |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi 12C User Reviews
9 reviews- Battery life good
- Uses micro-usb
- Good battery life
- Fast charging
- Overheating
- A lot of lag
- Good performance
- Does not allow the new control center
Redmi 12C Video Reviews



Redmi 12C
×

