POCO C51 Specifications
POCO C51 brings low features with Android Go edition.
Price
~ $105
/ ₹8085
| Released | 2023, March 24 |
|---|---|
| Display | 6.52" IPS LCD 720 x 1600 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G36 (12 nm) Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Memory | 2 GB RAM, 32GB eMMC 5.1 LPDDR4X |
| Main Camera | 8MP, f/2.0 1080p |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.4 |
| Battery | 5000 mAh, 5W Li-Po |
| OS | Android 12 Go |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
POCO C51 Summary
POCO C51 brings low RAM and low CPU features to stores again. With Android 12 Go Edition everything works faster.
Read More
POCO C51 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2023, March 24 |
|---|---|
| Codename | water |
| Model Number | 23026RN54G, 23028RN4DG, 23028RN4DH, 23028RN4DI |
| Release Date | 2023, March 24 |
| Price | USD 105 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 269 ppi density |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
BODY
| Colors | Green, Blue, Black |
|---|---|
| Dimensions | 164.9 x 76.5 x 9.1 mm (6.49 x 3.01 x 0.36 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Sensors | Accelerometer, Virtual proximity sensing |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | microUSB 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Android Version | Android 12 Go |
MEMORY
| RAM Capacity | 2 GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 32GB eMMC 5.1 |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 5W |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | No |
POCO C51 Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
Second Camera
| Resolution | 0.3 megapixels |
|---|---|
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED flash |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
POCO C51 User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
POCO C51 Video Reviews



Review on Youtube
POCO C51
×

