Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) Specifications
Redmi S2 is the last 32bit smartphone of Xiaomi.
Price
~ $40
/ ₹3080
| Released | 2018, May |
|---|---|
| Display | 5.99" IPS LCD 720 x 1440 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Memory | 4GB RAM, 64 GB |
| Main Camera | 12MP, f/2.2 1080p |
| Selfie Camera | 16 MP |
| Battery | 3080 mAh, 10W Li-Po |
| OS | Android 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | ysl |
|---|---|
| Model Number | M1803E6H, M1803E6G, M1803E6I, M1803E6E, M1803E6T, M1803E6C |
| Release Date | 2018, May |
| Price | About 150 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 18:9 ratio - 269 ppi density |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1440 pixels |
BODY
| Colors | Gray, Gold, Rose Gold, Mesmerising Blue, Stunning Black |
|---|---|
| Dimensions | 160.7 x 77.3 x 8.1 mm (6.33 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 170 gr (6.00 oz) |
| Material | Front glass, plastic body |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | microUSB 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE Band - 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
Connectivity
| SIM Slots | 2 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Android Version | Android 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB RAM/32 GB |
|---|---|
| Storage | 64 GB |
| SD Card Slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 3080 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 10W |
Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 1080@30 |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 16 MP |
|---|
| Video Resolution and FPS | null |
|---|---|
| Features | HDR, LED flash |
Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2) Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi S2 (Redmi Y2)
×