Xiaomi Redmi K40 Pro Specifications
Redmi K40 Pro specs offers E4 120Hz AMOLED display with flagship processor.
Price
~ $410
/ ₹31570
| Released | 2021, March 04 |
|---|---|
| Display | 6.67" Super AMOLED 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| Memory | 4/8 GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | 64MP, f/1.9 4320p |
| Selfie Camera | 20 MP, f/2.5 |
| Battery | 4520 mAh, 33W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi K40 Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | haydn |
|---|---|
| Release Date | 2021, March 04 |
| Price | $?549.99 |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Colors | Black, White, Aurora |
|---|---|
| Dimensions | 163.7 • 76.4 • 7.8 mm (6.44 • 3.01 • 0.31 in) |
| Weight | 196 gr (6.91 oz) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Bands | 1, 3, 28, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Navigation | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| Android Version | Android 11, MIUI 12 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 4520 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 33W |
Xiaomi Redmi K40 Pro Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 20 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.5 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps, 720p@120fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Xiaomi Redmi K40 Pro User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi K40 Pro Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi K40 Pro
×

