Xiaomi Redmi 9i Sport Specifications
Redmi 9i Sport specs are same with Redmi 9i.
Price
~ $113
/ ₹8701
| Released | 2021, September 28 |
|---|---|
| Display | 6.53" IPS LCD 720 x 1600 pixels, 60 Hz |
| Chipset | MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm) Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Memory | 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | 13MP, f/2.2 1080p |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Battery | 5000 mAh, 10W Li-Po |
| OS | Android 10, MIUI 12 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi 9i Sport Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | dandelion |
|---|---|
| Release Date | 2021, September 28 |
| Price | About 100 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 269 ppi density |
| Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
BODY
| Colors | Carbon Black, Coral Green, Metallic Blue |
|---|---|
| Dimensions | 164.9 • 77.1 • 9 mm (6.49 • 3.04 • 0.35 in) |
| Weight | 194 gr (6.84 oz) |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 ?/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Android Version | Android 10, MIUI 12 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 4GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 10W |
Xiaomi Redmi 9i Sport Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Xiaomi Redmi 9i Sport User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi 9i Sport Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi 9i Sport
×

