Xiaomi Redmi 9 Activ Specifications
Redmi 9 Activ specs are same with Redmi 9.
Price
~ $122
/ ₹9394
| Released | 2021, September 24 |
|---|---|
| Display | 6.53" IPS LCD 720 x 1600 pixels, 60 Hz |
| Chipset | MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm) Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Memory | 4/6 GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | 13MP, f/2.2 1080p |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Battery | 5000 mAh, 10W Li-Po |
| OS | Android 10, MIUI 12 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi 9 Activ Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | cattail |
|---|---|
| Release Date | 2021, September 24 |
| Price | About 110 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 269 ppi density |
| Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
BODY
| Colors | Carbon Black, Coral Green, Metallic Purple |
|---|---|
| Dimensions | 164.9 • 77.1 • 9 mm (6.49 • 3.04 • 0.35 in) |
| Weight | 194 gr (6.84 oz) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Android Version | Android 10, MIUI 12 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 10W |
Xiaomi Redmi 9 Activ Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Xiaomi Redmi 9 Activ User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi 9 Activ Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi 9 Activ
×

