Xiaomi Redmi 7A Specifications
Redmi 7A specs are good for it's price.
Price
~ $60
/ ₹4620
| Released | 2019, May 5 |
|---|---|
| Display | 5.45" IPS LCD 720 x 1440 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) |
| Memory | 3GB RAM, 16GB/32GB LPDDR3 |
| Main Camera | 13MP, f/2.2 1080p |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Battery | 4000 mAh, 10W Li-Po |
| OS | Android 10, MIUI 12.5 |
| Antutu | 44k |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi 7A Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | pine |
|---|---|
| Model Number | M1903C3EG, M1903C3EI, M1903C3EE, M1903C3ET, M1903C3EC |
| Release Date | 2019, May 5 |
| Price | About 70 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 18:9 ratio - 295 ppi density |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1440 pixels |
BODY
| Colors | Matte Black, Morning blue |
|---|---|
| Dimensions | 146.3 x 70.4 x 9.6 mm (5.76 x 2.77 x 0.38 in) |
| Weight | 165 gr (5.82 oz) |
| Material | Polycarbonate |
| Certification | P2i Nano-Coating |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | microUSB 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 (2100), B3 (1800), B5 (850), B7 (2600), B8 (900), B38 (TDD 2600), B39 (TDD 1900), B40 (TDD 2300), B41 (TDD 2500) |
| TD-SCDMA | TD-SCDMA 1900 MHz TD-SCDMA 2000 MHz |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (EU) | 1.13 W/kg |
|---|---|
| Head SAR (EU) | 1.16 W/kg |
| Body SAR (USA) | 1.166 W/kg |
| Head SAR (USA) | 0.557 W/kg |
| Additional | M1903C3EG - Head SAR (EU): 1.00 W/kg - Body: 1.12 W/kg |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) |
| Bits | 64Bit |
| Cores | 8 Core |
| GPU | Adreno 505 |
| Android Version | Android 10, MIUI 12.5 |
MEMORY
| RAM Capacity | 2GB/3GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR3 |
| Storage | 16GB/32GB |
| SD Card Slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
| Antutu Score |
44k
• Antutu
|
|---|
Battery
| Capacity | 4000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 10W |
Xiaomi Redmi 7A Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 1080@30 |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Slow Motion Video | Yes |
| Features | LED flash, HDR |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
|---|
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Xiaomi Redmi 7A User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi 7A Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi 7A
×

