Xiaomi Redmi 4A Specifications
Xiaomi Redmi 4A has plastic design but it's durable.
Price
~ $60
/ ₹4620
| Released | Nov 11, 2016 |
|---|---|
| Display | 5.0" IPS LCD 720 x 1280 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 425 8917 Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Memory | 2GB RAM, 16GB/32GB LPDDR3 |
| Main Camera | 13MP, f/2.2 Single camera |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Battery | 3120 mAh, 10W Li-Ion |
| OS | Android 7.1; MIUI 10 |
| Antutu | 44k v7 |
3.0
1 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 1
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi 4A Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | Nov 4, 2016 |
|---|---|
| Codename | rolex |
| Release Date | Nov 11, 2016 |
| Price | About 110 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 16:9 ratio - 296 ppi density |
| Size | 5.0 inches, 68.0 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
BODY
| Colors | Gold, Rose Gold, Dark Gray |
|---|---|
| Dimensions | 139.9 x 70.4 x 8.5 mm (5.51 x 2.77 x 0.33 in) |
| Weight | 131.5 gr (4.66 oz) |
| Material | Back: Metal |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB Type | microUSB 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 (2100), B3 (1800), B7 (2600), B38 (TDD 2600), B39 (TDD 1900), B40 (TDD 2300), B41 (TDD 2500) |
| TD-SCDMA | TD-SCDMA 1880-1920 MHz TD-SCDMA 2010-2025 MHz |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| SIM Slots | 2 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (EU) | 1.181 W/kg |
|---|---|
| Head SAR (EU) | 0.525 W/kg |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 425 8917 |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Bits | 64Bit |
| Cores | 4 Core |
| GPU | Adreno 308 |
| GPU Frequency | 500 MHz |
| Android Version | Android 7.1; MIUI 10 |
MEMORY
| RAM Capacity | 2GB/3GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR3 |
| Storage | 16GB/32GB |
| SD Card Slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
| Antutu Score |
44k
• Antutu v7
|
|---|---|
| Geek Bench Score |
664
Single Score
1741
Multi Score
2655
Battery Score
|
Battery
| Capacity | 3120 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Charging Speed | 10W |
| Fast Charging | Yes |
Xiaomi Redmi 4A Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 1920x1080 (Full) - (30 fps) 1280x720 (HD) - (30 fps) |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Slow Motion Video | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Video Resolution and FPS | null |
|---|
Xiaomi Redmi 4A User Reviews
1 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
G
Go
Verified via MemeOS Enhancer
Mixed feelings
1 month ago
Xiaomi Redmi 4A Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi 4A
×

