Xiaomi Redmi 2A Specifications
Xiaomi Redmi 2A offers a Leadcore SoC.
Price
~ $35
/ ₹2695
| Released | 2015, April |
|---|---|
| Display | 4.7" IPS LCD 720 x 1280 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Leadcore L1860C Quad-core 1.5 GHz |
| Memory | 1GB RAM, 8GB LPDDR3 |
| Main Camera | 8MP, f/2.2 Video recorder |
| Selfie Camera | 2 MP |
| Battery | 2200 mAh, 5W Li-Ion |
| OS | Android 4.4, MIUI 9 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi 2A Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | lte26007 |
|---|---|
| Release Date | 2015, April |
| Price | About 130 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 16:9 ratio - 312 ppi density |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
BODY
| Colors | Black, Green, Yellow, Pink |
|---|---|
| Dimensions | 134 x 67.2 x 9.4 mm (5.28 x 2.65 x 0.37 in) |
| Weight | 132 gr (4.66 oz) |
| Material | Plastic |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | microUSB 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE Band - 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| TD-SCDMA | TD-SCDMA 1900 MHz TD-SCDMA 2000 MHz |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| SIM Slots | 2 |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Leadcore L1860C |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| Bits | 32Bit |
| Cores | 5 Core |
| GPU | Mali-T628 MP2 |
| GPU Cores | 2 |
| Android Version | Android 4.4, MIUI 9 |
MEMORY
| RAM Capacity | 1GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR3 |
| Storage | 8GB |
| SD Card Slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 2200 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Charging Speed | 5W |
Xiaomi Redmi 2A Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Sensor | OmniVision OV8825 |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 2 MP |
|---|
| Video Resolution and FPS | 720p |
|---|
Xiaomi Redmi 2A User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi 2A Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi 2A
×