Xiaomi POCO X3 Pro Specifications
The POCO X3 Pro specs offer powerful and versatile smartphone that is perfect for any gadget enthusiast.
| Released | 2021, March 24 |
|---|---|
| Display | 6.67" IPS LCD 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 860 (7 nm) Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 Gold & 3x2.42 GHz Kryo 485 Gold & 4x1.78 GHz Kryo 485 Silver) |
| Memory | 6/8 GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | 48MP, f/1.8 2160p |
| Selfie Camera | 20 MP, f/2.2 |
| Battery | 5160 mAh, 33W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 for POCO |
- Technical Specs
- Opinions 11
- Review
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi POCO X3 Pro Summary
POCO X3 Pro is a great phone for anyone looking for a budget-friendly option that doesn't skimp on features. The POCO X3 Pro has a large 6.67-inch display, a powerful Qualcomm Snapdragon 860 processor, and a sizable 5,160mAh battery. It also has a quad-camera setup with a 48MP main camera, and it runs on Xiaomi's MIUI 12 operating system. One of the best things about the POCO X3 Pro is its price: it's currently available for just €229/£199. So if you're looking for a great phone that won't break the bank, the POCO X3 Pro is definitely worth considering.
POCO X3 Pro Performance
You're looking for a phone that can keep up with your active lifestyle, and the POCO X3 Pro is up to the task. With a Snapdragon 860 processor and 6GB or 8GB of RAM, this phone can handle even the most demanding apps and games. Plus, the large 5,160mAh battery ensures that you won't be stuck searching for a power outlet in the middle of the day. And when it comes to storage, the POCO X3 Pro has you covered with 128GB or 256GB of internal storage plus a microSD card slot for expandable storage. So whether you're capturing photos and videos or streaming your favorite content, the POCO X3 Pro has the power and storage capacity to keep up with you.
POCO X3 Pro Camera
POCO X3 Pro is a phone that you'll want to take pictures with. It's got a 4-camera system and a large sensor that lets in more light. Plus, the POCO X3 Pro has 48MP resolution, so your pictures will look great even when you zoom in. The POCO X3 Pro is also equipped with EIS for stabilization and Night mode 2.0 for low-light situations. So whether you're shooting a sunset or a selfie, you can be sure that your POCO X3 Pro will capture the moment perfectly.
Xiaomi POCO X3 Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | vayu |
|---|---|
| Release Date | 2021, March 24 |
| Price | $?249.00 / €?207.00 / £?179.10 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
BODY
| Colors | Phantom Black, Frost Blue, Metal Bronze |
|---|---|
| Dimensions | 165.3 • 76.8 • 9.4 mm (6.51 • 3.02 • 0.37 in) |
| Weight | 215 gr (7.58 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 6), plastic back |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - International |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 860 (7 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 Gold & 3x2.42 GHz Kryo 485 Gold & 4x1.78 GHz Kryo 485 Silver) |
| GPU | Adreno 640 |
| Android Version | Android 11, MIUI 12.5 for POCO |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5160 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 33W |
Xiaomi POCO X3 Pro Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, 1080p@960fps, gyro-EIS |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 20 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
Xiaomi POCO X3 Pro User Reviews
11 reviews- The battery drains quickly
Xiaomi POCO X3 Pro Video Reviews



Xiaomi POCO X3 Pro
×

